Za shujševalno dieto se osebe ponavadi odločijo zaradi nezadovoljstva glede svojega telesa in si ga želijo preoblikovati. A na žalost se večina ljudi loti diete na napačen način, zato bi vam predstavila nekaj dejstev.
Poznamo več različnih metod shujševalnih diet. Najprej so tukaj diete z omejitvijo energije. Sem spada hipokalorična dieta (torej merjenje energijskega vnosa v telo s pomočjo kalorij – shujšamo tako, da zmanjšamo vnos kalorij v telo.) in pa post. Potem obstajajo diete, ki temeljijo na posebnem razmerju hranilnih snovi. Poznamo diete z malo ogljikovimi hidrati, beljakovinsko, dieto z malo maščob itd. Sem spadajo tudi dietni obrazci, torej na primer Herbalife in Minikal, ki vsebujejo malo kalorij in večjo količino beljakovin. Lahko pa se lotimo tudi posebnega režima prehranjevanja, kot so recimo jin-jang izbor živil, hujšanje z luno, vegetarijanska ali veganska prehrana, poudarek na žvečenju hrane in še bi lahko naštevali. Nekateri se poslužujejo tudi zdravilnih učinkovin, kot so razni čaji ali tablete, ki vplivajo na presnovo in izločanje ali pa znižujejo tek. Seveda pa je bistvenega pomena pri vsakem hujšanju povečana telesna aktivnost in sprememba dosedanjih prehranjevalnih navad oz. razvad.
Preden se lotite shujševalne diete se temeljito zmerite in stehtajte. Nato si izračunajte ITM (indeks telesne teže), da vidite, ali je hujšanje sploh potrebno.
Vrednosti indeksa telesne mase: |
Do 18,50 – podhranjeni |
18.50 – 24.9 – normalno |
25.0 – 30.0 – debelost 1. Stopnje |
30.0 – 40.0 – debelost 2. Stopnje |
40 in več – debelost 3. Stopnje |
Ko se lotite hujšanja je najbolj pomembno, da se obrokom izogibamo; nasprotno: na dan je priporočljivih 5 obrokov, najbolj pomembno pa je, da ne izpustimo zajtrka, kosila ali večerje. je.
Nikakor ne smete pretiravati! Mnogi zaradi hipne želje omejijo vnos kalorij na minimum, kar spet ni v redu. Telo konec koncev energijo vseeno rabi za normalno delovanje. S pretiravanjem ne boste shujšali, samo škodili boste svojemu zdravju in dobremu počutju.
Jejte raznoliko! Lažjo in nasitno hrano, sladko in slano. Tudi s sadjem ne pretiravajte, saj ima le-to veliko količino sladkorja v sebi, zaradi katerega se prav tako lahko zredimo, če ne pojemo zraven nekaj beljakovinskega.
Hujšanje med spanjem
Mnogi se tega ne zavedajo, a spanje je eden izmed ključnih dejavnikov pri hujšanju. Na dan naj bi odrasla oseba spala od 7 do 8 ur, a potrebe se lahko razlikujejo glede na telesno aktivnost podnevi, spol, bioritem in količino vsakodnevnega stresa.
Julija Š.